Banki centralne w wielu krajach pracują nad nowym „produktem”, który mógłby w przyszłości zastąpić papierowy pieniądz. Jest nim oficjalna cyfrowa waluta, tzw. CBDC (ang. Central Bank Digital Currency). Jednym z najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie jest szwedzki Riksbank. Instytucja poinformowała 20 lutego 2020 r. o rozpoczęciu programu pilotażowego e-korony.
- Banku centralnego, który będzie miał monopol na emisję e-korony. Będzie ona wydawana uczestnikom schematu w zamian za środki zgromadzone na rachunkach w Riksbank. Umorzenie e-pieniądza będzie odbywać się w ten sam sposób – wycofana z obiegu e-korona zostanie zamieniona na pieniądz rezerwowy w banku centralnym.
- Banków komercyjnych pełniących rolę dystrybutorów e-korony i dostarczających pieniądz do portfeli klientów-użytkowników.
- Użytkowników-płatników wykorzystujących e-koronę do rozliczeń za pomocą portfeli (np. w aplikacji mobilnej i innych formach).
Platforma technologiczna wykorzystana w teście opiera się rozproszonym rejestrze transakcji (DLT) Corda stworzonym przez konsorcjum R3. Chociaż termin ten może kojarzyć się z kryptowalutami, to mechanizm nie ma wiele wspólnego z np. bitcoinowym blockchainem. Sieć ma charakter prywatny (dołączyć mogą tylko uczestnicy zatwierdzeni przez Riksbank), a liczba węzłów zatwierdzających transakcje będzie niewielka.
Jak będzie działać elektroniczna gotówka?
W dokumencie opisującym założenia programu pilotażowego wskazano, że akceptanci (np. sklepy) i płatnicy będą mogli korzystać z oficjalnego elektronicznego pieniądza za pomocą aplikacji zainstalowanej np. w telefonie albo terminalu płatniczym. Aplikacja e-portfela będzie musiała zostać aktywowana u jednego z dystrybutorów-banków podłączonych do schematu e-korony. Cyfrową gotówką będzie można płacić w punktach handlowych lub przekazywać ją do innych użytkowników (transfer P2P). System ma umożliwiać natychmiastowe transakcje przez całą dobę, a w ramach testów sprawdzone zostaną także opcje operacji offline, bez połączenia z siecią.Źródło: Bankier.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz